Biuletyn Informacji Publicznej
CENTRUM USŁUG SPOŁECZNYCH W ŻABIEJ WOLI

Wyszukiwarka

Odnośniki

Kalendarium

« poprzedni miesiącwrzesień 2023» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.zabiawola.pl

Treść strony

 • pomoc obywatelom Ukrainy

Jednorazowa pomoc obywatelom Ukrainy

Na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa uprawnieni obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o POMOC JEDNORAZOWĄ W WYSOKOŚCI 300 zł. 


 

ZASIŁEK STAŁY

ZASIŁEK STAŁY PRZYSŁUGUJE:

 • pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
 • pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, całkowicie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

ZASIŁEK STAŁY USTALA SIĘ W WYSOKOŚCI:

 • w przypadku osoby samotnie gospodarującej różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 604 zł miesięcznie,
 • w przypadku osoby w rodzinie - różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 30 zł miesięcznie.

W przypadku zbiegu uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego lub dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania, zasiłek stały nie przysługuje.

Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.


ZASIŁEK OKRESOWY

PRZYSŁUGUJE:

 • Osobie samotnej, której dochód nie przekracza kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej tj. kwoty 634 zł.
 • Osobie w rodzinie, w której dochód na osobę  nie przekracza kryterium dochodowego na osobę  w rodzinie tj. kwoty 514 zł.

Przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych poniżej:

Zasiłek okresowy przysługuje na podstawie art.38 ustawy o pomocy społecznej i kierowana jest do osób i rodzin o dochodach niższych niż ustawowe kryterium  oraz zasobach pieniężnych nie wystarczających na zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, zwłaszcza ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość nabycia uprawnień do świadczeń  z innych systemów zabezpieczenia społecznego.

ZASIŁEK OKRESOWY USTALA SIĘ:

 • osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej (634 zł.). Zasiłek wypłaca się  do wysokości różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby.
 • rodzinie,  której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny (514 zł) Zasiłek wypłaca się do  wysokości różnicy  między kryterium dochodowym rodziny, a dochodem tej rodziny.

MINIMALNA WYSOKOŚĆ ZASIŁKU OKRESOWEGO WYNOSI:

 • w przypadku osoby samotnie gospodarującej nie może być niższa niż 50 % różnicy między kryterium dochodowym samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby,
 • w przypadku rodziny nie może być niższa niż 50 % różnicy między kryterium dochodowym rodziny a dochodem rodziny.

Kwota zasiłku okresowego nie może być niższa niż 20 zł miesięcznie.

Okres, na jaki jest przyznawany zasiłek okresowy, ustala ośrodek pomocy społecznej na podstawie okoliczności sprawy.


ZASIŁEK CELOWY

Jest to świadczenie fakultatywne przyznawane na podstawie art. 39 ustawy o pomocy społecznej na zaspokojenie niezbędnej potrzeby życiowej, a w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, a także kosztów pogrzebu.

ZASIŁEK CELOWY PRZYSŁUGUJE:

 • osobie samotnie gospodarującej, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
 •  rodzinie, której dochód jest niższy od kryterium dochodowego rodziny.

Metryka

 • autor: Kierownik GOPS - Elżbieta Kwiatkowska, data: 2018-01-08

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 7875
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2022-03-18 14:57:41